Skänninge Missionsförsamling söker pastor/diakon och församlingsföreståndare

Publicerat 

Skänninge

Skänninge ligger vackert på Östgötaslätten med närhet till Vättern, Omberg och Vadstena. Vi har goda kommunikationer med pendeltåg till Linköping, Norrköping och Motala. Skänninge har 3000 invånare och tillhör Mjölby kommun. Det finns väl utbyggd samhällsservice med vårdcentral och låg-, mellan- och högstadieskolor. Det är en av Sveriges äldsta städer med kullerstensgator, trähus och vackra parker. Skänninge Marken med anor från medeltiden lockar 130 000 besökare varje år i augusti.

Skänninge Missionsförsamling

Vi är 56 medlemmar i församlingen och vi längtar efter att bli fler. Vår största utmaning just nu är att fundera på hur vi bäst når människor i vår omgivning. Vi är beredda att ompröva och söka nya vägar.

Vi söker dig som är utbildad pastor eller diakon och som:

  • har lätt att knyta kontakter och prata med människor utanför kyrkan
  • kan inspirera och utmana
  • ser förkunnelsen som en av dina gåvor till uppmuntran och förnyelse av församlingens inre liv
  • tillsammans med oss vill hitta formerna för vårt framtida arbete

Tjänsten

Vi erbjuder en tjänst på 50 – 100 % beroende på dina önskemål.

Ansökan och frågor
Skicka din ansökan med CV och personligt brev till ordförande:

Mikael Adolfsson
Ågatan 4
59632 Skänninge
Tel 0142-42339
Mobil 070-604 23 39
Epost: loveborn.adolfsson@gmail.com