Du kan göra skillnad!

I Karlstad finns flera afganska ungdomar som omfattas av gymnasielagen. Det innebär att de får gå gymnasiet och om de efter studenten har ett arbete inom 6 månader får de uppehållstillstånd. Det avgörande är dock att det har någonstans att bo under dessa år.

1 oktober står ca 15 ungdomar utan boende och riskerar att bli hemlösa. Om de inte har någonstans att bo blir det svårt att fullfölja sina studier och då riskerar de att skickas tillbaka. Har den en adress så får de också ett sparsamt bidrag.

Du kan vara med och bidrag till en verklighet där dessa ungdomar kan få stanna och fullgöra sina studier. De finns flera sätt att vara med och hjälpa! Kom och får mer information om de olika sätten att vara med och hjälpa!

Världen i Värmland och nuvarande familjehem finns på plats och informerar.

När? Onsdag 19/9 kl 19:00
Var? Skårekyrkan

Välkomna!