Fastan inför påsk

Här kommer lite tips och inspiration för fastan. Andakter, praktiska tips för dig som vill klimatfasta m.m.

detta är den fasta jag vill se: att du lossar orättfärdiga bojor, sliter sönder okets rep, befriar de förtryckta, krossar alla ok. Dela ditt bröd med den hungrige, ge hemlösa stackare husrum, ser du en naken så klä honom, vänd inte dina egna ryggen! Då bryter gryningsljuset fram för dig, och dina sår skall genast läkas. Din rättfärdighet skall gå framför dig och Herrens härlighet gå sist i ditt tåg. Då skall Herren svara när du kallar, när du ropar säger han: ”Här är jag.”

Jes 58:6-9

Andakter i fastetid. En andakt för varje söndag och några dagar till och en bön för varje dag under fastan.

Tips och inspiration för sig som vill klimatfasta eller är nyfiken på vad det kan innebära.