Grön Kyrka vårvandrar runt Södra Hyn

blomsteräng i solnedgång - den goda jorden

Grön Kyrka i Karlstadstrakten (vilket Skårekyrkan är en del av) inbjuder till en vårvandring tisdag 19 april, kl 10.00. Vi går runt sjön Södra Hyn, norr om Grava. En vandring på ca 14 km och gör några stopp längs vägen för fika, samtal och reflektion.

Vi kan räkna med många vårfåglar i dessa intressanta fågelmarker och vi kommer också att få några exempel på hur Gud kan tala till oss genom fåglar i Bibeln.

Vi samlas på jordgubbsparkeringen vid Ängebäck Trädgård kl 10.00, där Anna Wilén inleder med att berätta lite om bygden och marken vi ska vandra genom. Vi får bl.a. se de naturvårdande insatser som görs på en del av Ängebäcks mark. Ta med fika och gärna fältlunch för rejäl dag tillsammans i Guds natur! Det kan vara ganska lerigt så ta rejäla skor.

Ingen anmälan behövs, men om du vill får du ändå gärna meddela om du kommer och om du har  någon fråga är det bara att du hör av dig!

Porträtt, pastor Maja Floberg

Maja Floberg

Pastor/föreståndare

073-462 65 50

maja.floberg@skarekyrkan.se