Stöd till Ukrainare här i Värmland och i Ukraina!

Nu har du möjlighet att stötta både Ukrainare som finns här i Värmland och de som finns i Ukraina.

Nöden och sorgen är stor på grund av kriget som just nu pågår i Ukraina.

Genom Anna Wilén och hennes företag Ängebäck Trädgårdar har vi kontakt med ukrainare som kommit hit till Värmland och med ukrainare som finns kvar i Ukraina.

Ukrainarna som finns här i Värmland kan du hjälpa genom att skänka något av följande. Du kan lämna saker i Skårekyrkan tisdagar och onsdagar kl. 9-12 samt söndagar kl. 10.30-13.00 eller kontakta Anna Wilén, 070 583 31 53, eller vår pastor Maja Floberg, 0734626550.

  • några datorer,
  • Ipads,
  • hörlurar,
  • cyklar för barn och vuxna,
  • stödhjul till en barncykel,
  • regnkläder storlek 122-128, 158-162,
  • typ foppatofflor storlek 28, 36, 38,
  • stövlar storlek 28, 36, 38,
  • jacka storlek M,
  • badkläder till kvinnor och flickor i olika storlekar

Vi är också många som varit med och bidragit till att Anna Wilén och Sune Sandström med hjälp av flera andra kunnat skicka en lastbil och en skåpbil fylld till brädden med mat, sjukvårdsmaterial och andra förnödenheter till Ukraina nu under våren!