Volleybollnatta 2024

Hej och välkommen till Volleybollnatta fredagen den 16:e februari!

Turneringen spelas i Ilandaskolans gamla idrottshall på adressen Ilandavägen 50, 653 50 Karlstad. Ingången kommer vara upplyst och det bör inte vara några problem att hitta. I anslutning till hallen finns gratis parkering och närmaste busshållplats är Ilanda IP som nås med busslinje 2.

Vi börjar spela klockan 19.00 men önskar att alla är där i god tid innan för att vi skall hinna checka in alla lag samt gå igenom regler och återupprepa viss information. Sekretariatet öppnar 18.30 och vi rekommenderar att ni redan är där då. Incheckningen sker i sekretariatet inne i idrottshallen och i anslutning till denna sker betalning av deltagaravgiften på 400kr. Det går att betala kontant och med swish (endast en swish/lag). Det är svårt att ange en exakt sluttid då matcherna inte är tidsbundna utan baseras på set. Vanligtvis brukar finalerna gå runt 03.00/03.30, men det kan hända att det drar ut lite extra eller slutar tidigare än så.

I lokalen kommer det finnas möjlighet att handla godis, frukt, dricka och mackor i en kiosk som tar både kontant och swish. Om man tror att man kommer behöva mer mat än så under natten, kan det vara bra att packa med sig någon matsäck. Var vänlig att meddela om ni har någon luftburen allergi i anmälan så ser vi till att informera resterande deltagare.

Känner man att det är långt hem och det är bra att sova en stund innan man ger sig av hemåt finns det förmodligen möjlighet att övernatta i Skårekyrkan (Renvallsvägen 28, 653 50 Karlstad) vi kan inte lova något innan vi pratat med er men vi brukar kunna lösa det om man skriver det i sin anmälan. Kyrkan ligger ungefär 650 m från Ilandaskolan där vi har turneringen.

Som alla Equmenias evenemang är Volleybollnatta ett alkohol- och drogfritt evenemang.

Det kommer att finnas två klasser – en klass för högstadiet och en klass för gymnasiet och uppåt. Lagen ska vara mixade, på plan får det vara max tre killar och/eller max tre tjejer, tex är man 5 tjejer och en kille i laget får endast 1 kille och 3 tjejer, totalt 4 personer vara på planen. Ställer man upp med färre än 6 spelare på plan kommer man få poängavdrag per varje saknad spelare. Pris för bäst utklädnad kommer att delas ut!

Lagen anmäler sig genom att klicka här:

Sista anmälan 13 februari 22:00

Regler:

 • Max tre tillslag innan bollen går över nät
 • Ej två tillslag i rad av samma spelare
 • Serve bakom baslinjen om möjligt (överhandsserve måste ske bakom baslinjen)
 • Ej nudda nät om det stör spelet
 • Alla kroppsdelar är tillåtna att använda
 • Tre servar per person därefter rotation
 • På plan får det vara max tre killar och/eller max tre tjejer. Ställer man upp med färre än 6
 • spelare på plan kommer man få poängavdrag per varje saknad spelare, detta för att vi vill få
 • mixade lag med både tjejer och killar.
 • Står du i baklinjen får du ej vara framme vid nät och hoppa
 • Ej fösa bollen
 • Block gills ej som ett slag (du kan alltså blocka och sen ta bollen direkt om den åker över på
 • din sida)
 • Var snälla!

För mer information kontakta Viktor Tillman på viktor.tillman99@gmail.com