Livssamtal med pastor

Publicerat 

Pastor Per Westblom erbjuder kostnadsfria samtal under tystnadsplikt. Vi kallar dem livssamtal eftersom de kan innehålla allt som rör livet, sådant det nu är. Du behöver inte vara troende för att samtala men Per kommer alltid erbjuda sig att be för dig när samtalet är slut. Den som arbetar med de 12 stegen behöver vid steg 5 möta en människa som kan ta emot den personliga rannsakningen i steg 5. Per är förtrogen med de 12 stegen och med anledning av tystnadsplikten är det en trygg plats att ta det steget hos en pastor. Välkommen att boka en tid för samtal på pastor@edsvikskyrkan.se

De flesta fredagarna sitter Per på Waynes Coffe i Sollentuna Centrum och tar emot människor för samtal. Det kanske inte är den optimala platsen för alla samtal, men om du kontaktar honom där kan ni boka tid för mer enskilt samtal. Du möter också Per på Aniaraplatsen på torsdagar kl 10.00-11.30 då han står tillsammans med organisationen Livskraft vid en kaffevagn.