Retreat på Äspögården 13-14 mars

Publicerat 2020-02-26 av hillevi

Att åka på retreat är andlig friskvård. Det innebär att man drar sig undan för en eller flera dagar, för att få tid att lyssna till Gud och sitt inre. Fredagen den 13 mars – lördagen den 14 mars inbjuder vi till retreat på Äspögården. Gården ligger i den lilla byn Äspö på Söderslätt, 4 km norr om Smygehamn.

Start kl 10.00 med förmiddagsfika. Därefter går vi in i tystnad. Vi avslutar i och med lördagens lunch, ca kl 13.30. Under dagarna erbjuds ett regelbundet program med andakter och meditationer, samt tillfälle till enskilt samtal med någon av retreatledarna. Det finns också gott om tid till att promenera, läsa, måla eller att ”bara vara”.

Kostnad: 1 000:- inkl kost, logi och sänglinne.

Anmälan och ytterligare info: Hillevi Jönsson, mobil 0708-85 42 45 eller e-post hillevi.jonsson@equmeniakyrkan.nu.

Retreaten är ett samarrangemang mellan Strandkyrkan/Equmeniakyrkan i Lomma och Svenska kyrkans församling i Lomma. Retreatledare: Hillevi Jönsson, pastor och föreståndare i Strandkyrkan och Lisa Buratti, komminister i Lomma församling.