Ekumenisk dag med Terese Fredenwall

Observera

Denna text publicerades första gången den 25 september, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Lördagen den tionde oktober är det en ekumenisk satsning på Forum. Som gäst har vi Terese Fredenwall.

Klockan 17:00 blir det en föreläsning då hon berättar om vägen från flickrummet i Stockholm till att bli känd musikskapare och entreprenör i en stenhård underhållningsbransch och hur hon kom att välja att använda musiken för att hjälpa utsatta unga. Terese berättar om sina besök på fängelser och bordeller, och om hur mötena med människorna i dessa miljöer förändrade hennes liv och hennes tro på en Gud som inte ser någon enda människa som ett hopplöst fall.

Efter föreläsningen blir det servering och klockan 19:00 blir det en konsert med Terese och hennes tre musiker.

Arrangör är Oskarshamns Kristna Råd.

Läs mer om Terese här.

Affisch Terese Fredenwall-page-001