Rapport från Skeppsbruten 2018

Observera

Denna text publicerades första gången den 16 augusti, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Förra veckan led en grupp pirater skeppsbrott. Genom en malström färdades de genom tid och rum och hamnade på Västra gård strax norr om Oskarshamn. Tack vare ett lokalt scoutläger fick piraterna till slut hjälp hem. Men innan dess fick de under några dagar lära känna de lokala scouternas underbara vänskap. Dagarna fylldes av gassande solsken, blixt och dunder, bad, flottbygge, kanonkulor, lägerbål, god mat och regelbundna besök av prästen och uppfinnaren Robert Stirling. Kort sagt vå hade vi ett fantastiskt läger.

Mer att läsa finns på Instagram, hos OskarshamnsTidningen och OskarshamnsNyheterna.