Vandringsgudstjänst

I kvarteren runt Svallidens Missionskyrka är det uppsatt en kortare vandringsgudstjänst. Temat är pilgrimsrörelsens sju nyckelord. På olika platser finns det uppsatt ett a4-papper. På varje papper finns det ett nyckelord, ett Bibelord, en symbol, en kort tanke och en enkel bön. Gå vandringen långsamt, läs vad som finns vid de olika stationerna och fundera kring det under vandringen. Om du gör vandringen mellan klockan 09:00 och 13:00 på söndagen den 22/11 kan du få en välsignelse när du kommer tillbaka till kyrkan (på lagom avstånd, så klart). Om kyrkan är tom kan du också få gå in och sätta dig en stund.

Vandringen är 2,6 kilometer lång på trottoar och väg.

1 Missionskyrkans anslagstavla

2. Busshållplats

3. Lyktstolpe

4. Lyktstolpe

5. Lyktstolpe

6. Gul skylt på björk

7. Lyktstolpe

8. Lyktstolpe

9. Lyktstolpe