Ny Alpha kurs våren 2020

Alpha –grundkurs i kristen tro

 I vår vill vi inbjuda till kurs där vi upptäcker grunderna i vad kristendom handlar om. Alpha kursen är främst avsedd för personer som inte är vana kyrkobesökare. Kursen baserar sig kring tre huvuddelar. Först avnjuter vi en enkel måltid tillsammans. Sedan hålls ett kort föredrag där man tittar på en ny aspekt av den kristna tron varje vecka. Detta följs av tid för diskussion, där gästerna kan ställa frågor och bidra med sina åsikter.

Sammanlagt är det tio kurstillfällen plus en heldag.

Församlingsmedlemmar är varmt välkomna om man har med sig någon som inte är van kyrkobesökare.

Kostnad: självkostnadspris för mat och kursbok.

Start onsdag den 29/1 kl 18.30 Sista anmälningsdag 25/1

Anmälan: https://forms.gle/shKKZugiEGMJVwi79

För mer info:

tel. 0703-48 03 95, mail: pastor@thnmk.se

Varmt välkomna!
Emanuel Georgson