Församlingsmusiker sökes

Är du den församlingsmusiker som med Kristus i centrum med hjälp av
sång och musik leder och visar vägen till tro för barn, ungdomar och vuxna? Är du en person som gör att sång och musik med Kristus som förtecken får oss att växa i tro, i både ungdoms- och församlingslivet?

Då är församlingsmusiker i Trollhättans Missionskyrka någonting för dig!

Du vill skapa engagemang och inspiration och kan både arbeta självständigt
och tillsammans med andra. Beroende på vem du är och vilken erfarenhet du har finns olika möjligheter att utforma tjänsten. Det kan vara att leda kör för unga och vuxna. Spela och leda andra i att delta i församlingens musikliv samt en etablerad verksamhet med barnrytmik.

Om tjänsten

Ett års vikariat under nuvarande församlingsmusikers föräldraledighet.
Startdatum 1 september 2022 eller efter överenskommelse.

Ansökan

Ansökan med referenser önskas snarast. Intervjuer sker löpande.

Frågor om tjänsten och ansökan skickas digitalt till frickbengt@gmail.com, Bengt Frick, 070-142 78 38.