Uppdrag 12 lärjungar

Missionsresa ungdomar i snöI mars gjorde 15 ungdomar från Equmeniakyrkan Vårgårda en missionsresa! Genom regionens arbete ”Uppdrag Väst” tillbringade teamet en helg i det Dalsländska Ed. Tillsammans med Equmeniakyrkan Dals-Ed höll de på fredagen ett utåtriktat ungdomsmöte i sporthallen som samlade drygt 60 personer. På lördagen var det pizza häng med Eds ungdomar och även på söndagens gudstjänst medverkade teamet.
Initiativet var mycket uppskattat av såväl församlingen i Ed som av teamet Vågårda.

 

Ungdomar

12 lärjungar från Equmeniakyrkan i Alingsås reste den här våren på missionsresa till Bengtsfors i Dalsland! Under en helg höll de samlingar och gudstjänster i Equmeniakyrkan Bengtsfors. Några kom till tro, församlingens ungdomar blev så inspirerade och efter helgen har församlingen i Bengtsfors startat upp en ”Nystart – grupp” där 8 personer kommer till bibelstudier! På påskdagens gudstjänst blir det både dop och medlemsintagning!

Mer info om Uppdrag Väst