Publicerat 

Utbildning för församlingsgrundare

En församlingsgrundare är i grund och botten en entreprenör för Guds rike. Det är tillsammans med kallelsen den grundläggande gåva som behövs för att någon ska kunna plantera en ny gemenskap som på sikt kan bli en församling.

Equmeniakyrkan genomför årligen en rekryteringskonferenser, till vilken personer som vill arbeta med församlingsgrundande inbjuds och prövas. Dessa kan vara lekmän, blivande pastorer och diakoner eller sådana som redan är ordinerade. De kan sedan själva initiera eller bli sammankopplade med ett församlingsgrundarprojekt.

När det blir aktuellt får personen i fråga genomgå det så kallade Paulusprogrammet; en folkhögskolekurs i församlingsgrundande som vi genomför tillsammans med Svenska Alliansmissionen på Mullsjö Folkhögskola. Den grupp som projektledaren planterar församling med går sedan de börjat den ekumeniska kursen M4.