Var med och sjung

Observera

Denna text publicerades första gången den 31 januari, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Kör

Tycker du om att sjunga tillsammans med andra? I så fall ska du inte missa vårens stora körprojekt!

Inför församlingens 150 års firande med jubileumsgudstjänsten sön 19 feb kl 10 bjuder vi in gammal som ung att vara med i en kör för alla åldrar under ledning av Caroline Hernberger. Kören övar för första gången nu på tors 2/2 kl. 19 och sedan tors 9/2 kl 19. Varmt välkommen med!

Vi vill också bjuda in alla sångare i församlingar i region Väst att vara med i den stora konferenskören under Kyrkokonferensen i Vårgårda 24-28 maj 2017. Kom som enskild eller som grupp! Kören leds av Sara Engernäs Nyberg och Helena Gatås. Det blir sånger i olika genrer och ett kompband under ledning av kapellmästare Viktor Olofsson. Läs mer via länken nedan. Första övningstillfället är
tisdag 21/3 kl 19-21.15.

https://equmeniakyrkan.se/var-med-och-sjung-i-storkor-pa-kyrkokonferensen-i-vargard/