Var med och sjung

Publicerat 

Kör

Tycker du om att sjunga tillsammans med andra? I så fall ska du inte missa vårens stora körprojekt!

Inför församlingens 150 års firande med jubileumsgudstjänsten sön 19 feb kl 10 bjuder vi in gammal som ung att vara med i en kör för alla åldrar under ledning av Caroline Hernberger. Kören övar för första gången nu på tors 2/2 kl. 19 och sedan tors 9/2 kl 19. Varmt välkommen med!

Vi vill också bjuda in alla sångare i församlingar i region Väst att vara med i den stora konferenskören under Kyrkokonferensen i Vårgårda 24-28 maj 2017. Kom som enskild eller som grupp! Kören leds av Sara Engernäs Nyberg och Helena Gatås. Det blir sånger i olika genrer och ett kompband under ledning av kapellmästare Viktor Olofsson. Läs mer via länken nedan. Första övningstillfället är
tisdag 21/3 kl 19-21.15.

https://equmeniakyrkan.se/var-med-och-sjung-i-storkor-pa-kyrkokonferensen-i-vargard/