Julkonserten i Tångahallen, Vårgårda presenterar årets gästartister Rongedal

Publicerat 

Bröderna Magnus och Henrik Rongedal växte upp i Molkom i Värmland och tog på allvar steget in i musikbranschen 2006 med bandet Off Duty. Massmedialt slog bröderna igenom stort 2007 när dom medverkade i TV-programmet ”Så ska det låta” och framgångarna fortsatte i melodifestivalen året efter med låten ”Just a minute”. Trots att man inte vann melodifestivalen blev låten ändå en stor succé på Svensktoppen. ”Team Rongedal” tävlade även i TV4-programmet ”Körslaget” där man representerade Karlstad och blev trea. Rongedal har gett ut ett antal skivor genom åren och senast har man gett ut en julskiva tillsammans med S:t Johannes Kammarkör.

Vi hälsar de dansanta och välsjungande bröderna Rongedal välkomna som gästartister till årets julkonsert i Tånga-hallen Vårgårda, lördagen den 16 december kl. 18.00