Jordglob, pengar och telefon på ett bord

Våra missionärer

Missionärer utgör en strategiskt viktig del av vår internationella mission.

Även om det inte är motiverat idag att skicka ut en stor mängd missionärer för att göra arbete som våra samarbetskyrkor kan göra själva, så finns det ett tydligt behov av ett antal missionärer som vi sänder till våra samarbetsländer. Likaså är det också viktigt med missionärer från andra till Equmeniakyrkan.

Missionärer som sänds ut våren 2022

Familjen Kiese

Clara & Hervé Kiese

Mer om Clara & Hervé Kiese

Gunilla-Vesna-Bun

Gunilla & Veasna Bun

Mer om Gunilla & Veasna Bun

Tilda Jönsson

Missionärer

Andrea Hermansson

Andrea Hermansson

Missionär i Ecuador

andrea.hermansson@equmeniakyrkan.se

Anne Sundberg

Anne Sundberg

Missionär i Kongo Brazzaville

anne.sundberg@equmeniakyrkan.se

Carl Sundberg

Carl Sundberg

Missionär i Kongo Brazzaville

carl.sundberg@equmeniakyrkan.se

Gunilla Eliasson

Gunilla Eliasson

Missionär i Ecuador

gunilla.eliasson@equmeniakyrkan.se

Mamy Raharimanantsoa

Mamy Raharimanantsoa

missionär i Kongo Brazzaville

mamy.raharimanantsoa@equmeniakyrkan.se

Petter Hermansson

Petter Hermansson

Missionär i Ecuador

petter.hermansson@equmeniakyrkan.se