Mohedadagen och Terminsstart för Scout, Tonår och Puls

Observera

Denna text publicerades första gången den 21 augusti, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Snart startar höstterminen 2019 för våra barn och ungdomar i Scout, Tonår och Puls. När vi startar terminen finns vår ungdomsledare Victor Gustafsson med i aktiviteterna.Men innan terminen startar skall det vara Mohedadagarna. Equmenia Moheda och scouterna är med på torsdagens Barnens kväll och med traditionsenliga våfflor på lördagens marknad. På lördagkvällen planeras att finnas med utanför festtältet på Borslövsvallen.

Tonår inleder terminen med start fredagen 30 augusti.

Scout Hjortsberga startar tisdagen 3 september kl 18 vid Hjortsbergagården.

Scout Alvesta och Scout Moheda startar torsdagen 5 september kl 18 vid Equmeniakyrkan Alvesta respektive Moheda.

Puls (innebandy) startar måndagen 9 september kl 20.30 i Vegbyhallen, Moheda.

Välkomna till en härlig hösttermin!