Var fjortonde dag, 22 november 2019

Observera

Denna text publicerades första gången den 29 november, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

”Var fjortonde dag”  20191122-20191212

En öppen kyrka för hela livet, nära Gud och nära världen.

GUDSTJÄNSTER:
Söndag 24/11 kl. 10 Gudstjänst i Alvesta.
Monica Wickford. Gg 4. Michael Andersson spelar.
Söndag 1/12 kl. 10 ADVENTSGUDSTJÄNST i Moheda.
Samklang. Victor och Violet. Eva spelar. Gg 5. Söndag 8/12 kl. 10 Musik och tanke jul – gudstjänst i ord och ton. Alvesta. Michael Andersson. Gg 6.
Söndag 15/12 KL. 10 Gudstjänst i Moheda. Bertil Svensson, Jönköping. Insamling till Equmeniakyrkans internationella arbete. Gg 1. Michael Andersson. After church på Alebäck med korvgrillning, glögg, julgranshuggning, liten julförsäljning och trevlig gemenskap.

Övrigt: Onsdag 27/11 kl. 15 Dagledigträff Alvesta med Tonträffen från Växjö. Kl. 18.00 Nattvardsandakt Alvesta. Lördag 30/11 kl. 15 Trivselträff i Moheda med Barbro Fellinger.

Torsdagar kl. 11.30-13.30 Språkcafé i Alvesta t.o.m. 5/12.
Måndagar kl. 09.00 Snickarcafé i Moheda – jämna veckor!

 

Equmenia / SMU / Puls i Alvesta-Moheda:

Riksstämma Årjäng 22-24/11.
Ledarjulbord den 6/12 på Hjortsbergagården kl. 18, anmälan.
Gemensam scoutjulfest 3/12 Hjortsberga ansvarar.
9/1 Ledarplanering för equmenia föreningarna Alvesta 18.30.
28/1 Årsmöten för equmeniaföreningarna Moheda 18.30.

Region öst, Equmeniakyrkan, Bilda och  Hjortsbergagården:

Skidläger 28/12-3/1 2020 för tonår i Trysil.
Det bästa för Equmeniakyrkan & Equmenia – Kronoberg – heldag för alla styrelser på Hjortsbergagården den 28/3 2020.

Hjortsbergagården. Värmande Vinterdagar 21-23 Jan. 2020.  Vi har glädjen att åter igen kunna bjuda in till några gemenskapsdagar i januari månad, som vi kallar för ”Värmande Vinterdagar”. Denna gång får vi domprost Christopher Meakin som håller föredrag om ”Symboler – att gestalta tron för alla sinnen” .Dagen därefter kommer Gabriella Mellergårdh, författare till boken Pilgrimsträdgård. Här blir det samtal utifrån pilgrimens 7 ledord. Denna dag blir det även skapande aktivitet knutet till temat .

 

Hänt sedan sist….

Som jag redan skrivit så beslutade styrelsen beslutade på senaste mötet att ta fram en almanacka för 2020 med bilder från verksamheten i våra kyrkor. Den finns nu i begränsad upplaga och kostar minst 100:- som går till omkostnader för taket. Bra julklapp!

Igår kväll (torsdag) genomförde alla våra scouter, ledare och en hel del föräldrar och extrainkallade årets HÖSTRUSKRUNDA. Start vid återvinningsstationen och mål i Bruntes hage med korv, bröd och andakt.

Ca 50 personer trotsade höstvädret och tillbringade några timmar ute i mörkret. Jag tycker det är hoppfullt! Att trotsa mörkret och våga göra även det som man är lite rädd för. Det påminner om Jesus som sa:” jag är världens ljus” trots att det såg mörkt ut. Så kan även vi tro på ljuset. Visst är vi rädda men ljuset ska segra över mörkret. Trevlig advent!

Vi ses! Violet