Storslam på Pinewood Derby

Observera

Denna text publicerades första gången den 11 november, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

IMG_4035IMG_4010

Lördagen den 10 november åkte ett glatt gäng scouter till Rosengårdskyrkan i Helsingborg för att vara med på årets upplaga av Pinewood Derby. Pinewood Derby arrangeras av Equmenia Syd och innebär att man gör en egen bil av en bit furuträ och sedan tävlar om vilken bil som är snabbast, snyggast och mest originell. Förutom att den snabbaste bilen av alla utses, tävlar åldersklasserna för sig. I år vann ”våra” Upptäckare både originellaste och vackraste bilen, medan ”våra” Äventyrare vann snabbaste bilen och vackraste bilen.
IMG_4036I pausen bjöds på korv och vi åkte hem mätta och glada.