Information p.g.a Covid-19 ”Corona virus”

I tisdags så bestämde Sofia (diakonen i sv. kyrkan) och jag att vi stänger Raststället tillsvidare. Detta då många av de som jobbar där och som kommer dit är i riskgruppen.
Raggsockan är också inställd tillsvidare av samma skäl.
Gudstjänsten på söndag 22/3 kommer också att ställas in. Vi kommer att besluta vecka för vecka vad som händer med gudstjänsten.

När det gäller vår ungdomsverksamhet så kommer vi att följa equmenias råd, vilket för tillfälligt är att fortsätta med verksamheten. Men att avråda de som har några symtom att stanna hemma, och att bedriva verksamheten utomhus i möjligaste mån.

Enligt beslut idag, så kommer alla Equmeniakyrkan och equmenias regionala och nationella samlingar ställas in fram till den 30 april. För vår del innebär det att vi inte kommer att arrangera strumpkriget.