Efterlängtad och behövd

I söndags bildade vi en ny församling! Equmeniakyrkan Helsingborg. En församling som har sina rötter i Baptistförsamlingen och i Missionsförsamlingen – två församlingar som på olika sätt flätats samman genom relationer, aktiviteter och genom en längtan att bära evangelium till Helsingborg.

En sådan dag är det många olika känslor som flödar, tacksamhet, glädje, lättnad men kanske också en viss vånda. Det är så när nya saker föds. Vi gläds över det nya, men sörjer också det vi behövt lämna. Vi kan känna oss fyllda av energi och längtan att sätta igång men vi kan också känna oss oroliga över den uppgift vi tagit på oss.

”Nu gör jag något nytt. Det spirar redan, märker ni det inte? jag gör en väg genom öknen, stigar i ödemarken”, det är ord från Jesaja som ljuder till vår tid. Gud gör hela tiden nytt. Det räcker att se på den Skapelse Gud format för att se att hos Gud finns kreativitet, skaparglädje, fantasi. Där växer ett litet frö till något stort, där gror det efter skogsbränder, där spricker kroppar ut på grenar som sett torra och tråkiga ut under vintern. Där stiger varje morgon solen upp och sprider nytt ljus över dagen. Nu får vi tro att Gud vill göra något nytt med oss, i oss och genom oss i Helsingborg.

Ett annat ord från Jesaja var det som jag predikade över i söndags. ”Vem ska jag sända? Vem vill vara vår budbärare?« (Jes 6:8). Det är en öppen fråga, en fråga som bjuder in oss att vara del i Guds fortsatta skapandeverk i världen. Det är som om Gud står i sitt arbetsrum med penslar, färgburkar, lera och drejskivor och säger ”Kom var med, vi kan väl leka tillsammans. Vem vill vara med och måla världen i vackra ljusa färger? Vem vill vara med och dansa? Vi kan hitta på precis vad vi vill. Kom var med!”

Nu är vi en ny församling. Vi fortsätter det arbete som påbörjades när den första församlingen grundades någonstans i Jerusalem. Vi är en del av en lång berättelse. Våra vägar hit har sett olika ut men för en tid framåt kommer vi i församlingen, om vi vill, ha sällskap längs med vägen. Från och med nu och framåt behövs du, dina tankar, dina idéer, din längtan. Du är efterlängtad och behövd, av Gud och av gemenskapen.

Vår vision är att vi vill vara en kyrka för hela livet där mötet med Jesus Kristus förvandlar mig dig och världen. Låt oss förvandlas tillsammans och låt oss tillsammans bära evangelium till de människor vi möter.

Sara Sjölander, pastor