Nyhet

Konfirmation Läsåret 25/26

Med konfa vill vi ge möjlighet att stanna upp, fundera och samtala om frågor och ämnen som rör livets stora och små frågor.

Vi tror att gemenskap är superviktigt och hoppas att du ska få nya vänner under året. I konfirmationsundervisningen utforskar vi också den kristna tron och vad kyrkan egentligen är och gör.

Vanliga
konfa-frågor

Vem är Gud?
Om Gud finns, vad vill hen?
Vem är egentligen Jesus?
Har han verkligen uppstått?
Vad står det i Bibeln?
Vad är ett ”bra” liv?
Vem är jag?
Vad har tro med kärlek att göra?
Varför döps människor?

Konfirmation –
vilket konstigt ord?

Konfirmation betyder att ”bekräfta”. För många är konfirmationstiden ett tillfälle att ställa alla sina frågor så att man vid slutet av konfaåret kan känna sig tryggare i sig själv och sina tankar kring tro och liv.

Församlingen erbjuder flera möjligheter att ta steg vidare i tron och bekräfta det genom till exempel dop eller medlemsskap i församlingen. Det är alltid konfirmandens eget val.

Läsåret 25/26, som riktar sig till den som går i 8an (eller 9an, om du inte gick förra året) inleds i oktober. Vi har en infoträff den 4 september kl 18.30. Konfa hos oss består av ca 9 söndagar, en helg i mars som funkar som förträff inför sommarlägret som vi åker på en vecka i juni tillsammans med andra konfagrupper i Equmeniakyrkan i Skåne och Blekinge. Konfirmationsläsningen avslutas med högtidsgudstjänst den 6 september 2026.

En ganska vanlig konfa-söndag

Vi börjar med gudstjänst kl 10.30 och avslutar ca kl 15.30

Gudstjänst & kyrkfika

Vi börjar med att gå på gudstjänst. Det är en av de viktigaste mötesplatserna i kyrkan. Där vi får tid till sång, bön och eftertanke. Fika är också väldigt viktigt – och gott!

Temat – intro

Dagens tema introduceras. Det kan vara genom en bibelberättelse, kanske en lek eller en tävling, ibland är det en intervju med en person som varit med något spännande.

Lunch

Mat är viktigt och nyttigt!
Vi får lära känna en församlingsmedlem som delar med sig av sin bästa lunch.

Temat – fördjupning

Med energi från lunchen tar vi oss an dagens tema och djupdyker på några olika sätt. Här kan det bli allt från film och prat till drama och musik.

Avslutning

Mot slutet samlar vi ihop tankarna från dagen tillsammans. Vi går också igenom vad vi ska läsa och fundera på till nästa gång vi ses.

Konfirmationsundervisningen på söndagarna är kostnadsfri. När vi åker iväg finns en lägeravgift: ca 300 kr för helgen och ca 2500 kr för lägret. Kostnaden ska dock aldrig vara ett hinder för deltagande i våra verksamheter, tveka inte att prata med ledarna så hittar vi en lösning.

Vill du veta mer? Är du nyfiken på vilka ledarna är som kommer vara med under året? Den 4 september kl 18.30 är det infoträff i Rosengårdskyrkan. Konfirmander och deras vuxna är lika välkomna.

Har du fler frågor?

Hör gärna av dig!