Gudstjänsten den 16 augusti blir en riktig cirkus?

Nu kan man ju fundera på varför i Herrens namn det är ett cirkustält på bild här över men bakgrunden är att vi kommer att fira gudstjänst nu på söndag och så klart vara ute. Eftersom man inte riktigt vet om det kommer vara strålande solsken eller orkan och drivis har vi fått låna ett stjärntält som kommer sättas upp i Inge & Ullas trädgård på Östad byväg 9. Nu råkar det vara så att undertecknad inte riktigt har full koll på vad ett ”stjärntält” är och inte helt kan utesluta att det faktiskt är som på bilden, ett cirkustält med stjärnor på, vilket i sin tur skulle kunna betyda att det kan bli småtrångt i trädgården men att vi lär få plats och kan sitta med ett avstånd av minst 10 meter mellan varandra. Vilket i och för sig kan tyckas vara något överdrivet just i detta sammanhang.

Nåväl, för er som är lika nyfikna som jag och vill komma och inspektera tältet plus fira en smula gudstjänst startar densamma klockan 10.00 på söndag. Vi kommer också när vi ändå firar med tält och stjärnor dela nattvard med Herren. Ta gärna med något att sitta på också, och fika om du så vill. Inge & Ulla bor ungefär ett stenkast från kyrkan (lite beroende på hur långt man kastar förstås) så parkera gärna där.

Välkommen just DU!