Publicerat 13 juni, 2026
Välkommen till Gemenskapshelg på Åsengården!
Den 29–30 augusti bjuder vi in till en helg fylld av gemenskap, glädje och inspiration. Oavsett om du är ung eller äldre är du en viktig del av vår församling och Equmenia och tillsammans vill vi utforska vad det innebär att vara en gemenskap för alla generationer.
Under helgen får vi ta del av undervisning, bibelstudier, workshops och samtal, ledda bland annat av Mikael Nilsson från Equmenia Väst. Vi kommer också att leka, samarbeta, fika, äta god mat och umgås.
Vi startar på lördagen kl. 09.00 med samling och incheckning. Därefter väntar en innehållsrik dag med gemensamma aktiviteter, bibelstudier, föreläsningar och måltider. På kvällen samlas vi till middag, andakt och fortsatt gemenskap.
Det finns möjlighet att sova inne i huset, i vindskydd/tält eller att ta med husvagn/husbil för den som önskar det. Vill du istället åka hem och sova går det givetvis också bra.
Söndagen inleds med frukost innan vi tillsammans förbereder och firar en gudstjänst för alla åldrar med nattvard. Efter kyrklunch och avslutning åker vi hem med nya erfarenheter, fördjupade relationer och förhoppningsvis många fina minnen.
Vi hoppas att du vill vara med och skapa en fantastisk helg där vi lär känna varandra bättre.
Någon deltagaravgift tas inte ut, men under gudstjänsten ges möjlighet att bidra via kollekt till förmån för församlingens arbete och eventuella omkostnader för helgen.
Preliminärt körschema för helgen:
Lördag 29 augusti
09.00 Samling och incheckning
10.00 Välkommen, presentation och andakt
11.00 Fika
11.30 Bibelstudium och samtal: En församling för alla generationer
13.00 Lunch
14.00 Gemensamma aktiviteter för alla åldrar.
16.00 Fika
16.30 Workshop/föreläsning med Mikael Nilsson (Equmenia Väst) samt gruppsamtal kring möjligheter och utmaningar i möten över generationsgränserna
17.30 Fri tid
18.30 Middag och samkväm
20.30 Kvällsandakt
21.00 Kvällsfika och fortsatt gemenskap
Söndag 30 augusti
08.00 Frukost
09.30 Förberedelser inför gudstjänst och gemensam städning
10.30 Fika
11.00 Gudstjänst för alla åldrar med nattvard
12.30 Kyrklunch och avslutning
Ca 14.00 Hemresa
Plats: Åsengården
Datum: 29–30 augusti
Sista anmälningsdag: 9 augusti (vecka 33)
Observera att programmet är preliminärt och mindre ändringar kan förekomma.
Hör av dig vid frågor eller problem med anmälan:
Robert Klemenz 076-7612044
Mimmi Folmanis 076-4956030
Välkomna!