Publicerat 24 mars, 2024
Välkommen till
scoutläger på Dammen i Tvärred!
Scouter och ledare möts till ett läger på Dammen i Tvärred.
Vi som träffas på Dammen är scoutkårerna i Blidsberg, Timmele, Ulricehamn, Tvärred, Falköping, Klämmesbo, Brämhult, Toarp och Åsundens scoutkår.

På Årsringar, som lägret heter, bor vi i tält och bygger upp våra patrullkök där vi lagar mat och har roligt ihop. Vi kommer utmana både oss själva och varandra i en mängd olika roligheter. Vi ses där!
Lägret börjar torsdag den 9 maj, Lägret avslutas söndagen den 12:e med hemresa omkring kl.13.00.
Vi bjuder in alla, så väl föräldrar som församlingsmedlemmar, till avslutande Gudstjänst kl 11 den 12:e maj. (Ta med matsäck/fika, lägerdeltagarna får hamburgare)
Årsringarna 2024 börjar för:
Äventyrarna och Upptäckarna (alla patruller förutom Rådjuret och Pissmyrorna) kommer att vara med hela lägret. Vi samlas vid Equmeniakyrkan Timmele torsdagen 9 maj kl. 8:30 för att åka till Dammen i Tvärred.
Spårarna (Rådjuret och Pissmyrorna) kommer att vara med från lördag 11 maj kl. 9:30 till söndag 12 maj (Tills lägrets slut).
Äventyrarna och Upptäckarna: 580kr (alla patruller förutom Pissmyrorna och Björnen)
Spårarna: 270kr (Pissmyrorna och Björnen)
På lägret kommer vi utmana oss på en mängd olika sätt. Vi kommer bygga kök, leka, elda, laga mat, träffa ny människor och gå på spårning.
På lördagenkvällen väntar även en festkväll med långbord, lekar och underhållning. Detta gör vi för att fira att det var 50 år sedan första lägret hölls på lägergården i Tvärred.
Dagarna ser lite olika ut men i grunden ser de typ ut så här.
| 07:30 | Väckning. Frukost |
| 09:30 | Ledarsamling |
| 10:00 | Morgonsamling, patrullsamtal, mellanmål |
| 11:00 | Projektpass. |
| 14:00 | Hämta, laga, äta lunch |
| 15:00 | Fritid |
| 17:30 | Hämta, laga, äta middag |
| 19:30 | Lägerbål |
| 20:30 | Frivillig andakt och lovsång |
| 21:00 | Gemenskap och lite ”nattfika” i patrullen |
| 22:30 | Sova |
Sista anmälningsdagen kommer att vara 12 april.
Betalningen för lägret kan göras via Equmenia Timmeles bankgiro: 394-7561 eller via Swish, nr. 123 073 11 09.
Märk betalningen med: ”Läger, för- och efternamn”.
Lägeravgiften betalas senast den 26 april.