Scout

Läger Tecken 2026

Välkommen till 
scoutläger på Dammen i Tvärred!

14-17 maj

Årets läger heter Tecken 2026 och temat är: Vårtecken, Spårtecken, Gudstecken. Vi kommer uppmärksamma vad våren kommer med, lösa chiffer, hitta rätt och se vilka tecken gud kan ge oss.

Vi som träffas på Dammen är scoutkårerna ifrån: Timmele, Hökerum, Ulricehamn, Blidsberg, Borgstena, Tvärred, Falköping, Klämmesbo, Toarp och Åsunden. Vi räknar med att bli nästan 300st på lägret.

På Tecken 2026, som lägret heter, bor vi i tält och bygger upp våra patrullkök där vi lagar mat och har roligt ihop.

Lägret börjar torsdag den 14 maj. Lägret avslutas söndagen den 17 maj med hemresa omkring kl.13:00. Spårarna är inte med under hela lägret. 

Vi bjuder in alla, så väl föräldrar som församlingsmedlemmar, till avslutande Gudstjänst kl. 11:00 den 17 juni. (Ta med matsäck/fika, lägerdeltagarna får hamburgare).

Tecken 2026 börjar för:

Spårarna – Startar och avslutar ute på Dammen.

Kaninen (åk 1) kommer att vara med från lördagen 16 maj kl. 9:30 till söndagen 17 maj (till lägrets slut).  

Vildsvinen (åk 2) kommer att vara med från fredagen 15 maj kl. 16:00 till söndagen 17 maj (till lägrets slut).  

Äventyrarna och Upptäckarna (alla patruller förutom Kaninen & Vildsvinen) kommer att vara med hela lägret. Vi samlas vid Equmeniakyrkan Timmele torsdagen 14 maj kl. 8:30 för att åka till Dammen i Tvärred.  

Kaninen (åk 1) är med från lördagen 16 maj kl. 9:30 till söndagen 17 maj (till lägrets slut). Lägeravgift Vildsvinen: 270 kr


Vildsvinen (åk 2) är med från fredagen 15 maj kl. 16:00 till söndagen 17 maj (till lägrets slut). Lägeravgift Rådjuret: 370 kr

Upptäckarna och äldre kommer att vara med på hela lägret, torsdag till söndag. Lägeravgift Upptäckare & äldre: 580 kr 

På lägret kommer vi utmana oss på en mängd olika sätt. Vi kommer bygga kök, leka, elda, laga mat, träffa ny människor och gå på spårning.

Dagarna ser lite olika ut men i grunden ser de typ ut så här.

07:30Väckning. Frukost
09:30Ledarsamling
10:00Morgonsamling, patrullsamtal, mellanmål
11:00Projektpass.
14:00Hämta, laga, äta lunch
15:00Fritid
17:30Hämta, laga, äta middag
19:30Lägerbål
20:30Frivillig andakt och lovsång
21:00Gemenskap och lite ”nattfika” i patrullen
22:30Sova

På den stora röda knappen en bit upp.

Sista anmälningsdagen är 10 april.

Betalningen för lägret kan göras via Equmenia Timmeles bankgiro: 394-7561 eller via Swish, nr. 123 073 11 09. 

Märk betalningen med: ”Läger, för- och efternamn”. 

Lägeravgiften betalas senast den 4 maj. 

De äldsta scouterna Älgen och uppåt har möjlighet att åka med ut redan på Onsdagkvällen. Detta är lite förläger då några av oss ledare ändå behöver ut och fixa inför lägret. Så vill man åka med då hjälpa till att bära lite grejer och fixa. Så är det möjligt. Kräver att man som scout kan ansvara för sig själv då vi ledare är på plats, men behöver greja med annat. (Denna natt kostar 30kr + mat som vi får fixa själva)