Kören
I Bodakyrkan tycker vi om att sjunga, och gärna tillsammans! Därför är vi så glada i vår kör!
Kören ses inte varje vecka utan ses några torsdagar per år kl 18.30 – 20.30 och repar inför särskilda gudstjänster och andra tillställningar. I kören så sjunger vi inte enbart ur en och samma genre utan blandar mellan olika för att få en variation som vi tycker känns inspirerande och bra.
Till Bodakyrkans kör är sångare i alla åldrar välkomna!
Våren 2026:
Första tillfället – Medverkan i gudstjänsten den 15 mars med övningar på torsdagar 18.30-20.30 v.9-11.
Andra tillfället – Medverkan i Bodakyrkans traditionsenliga Valborgsfirande den 30 april med övningar på torsdagar kl 18.30-20.30 v.14-18.
Hösten 2026:
Inspirationshelg med Fredrik & Monica Sturzenbecker: 10-11 oktober så kommer Fredrik & Monica Sturzenbecker och delar sång och musikglädje tillsammans med oss. Fredrik är låtskrivare och producent med ett nära och ärligt musikaliskt uttryck. Hans melodier och texter berör på djupet och skapar musik som bjuder in till både eftertanke och gemensam sångglädje. Vi är glada att han kommer tillbaka till oss och denna gång deltar tillsammans med sin fru Monica. Mer information kommer när det närmar sig men boka in datumen redan nu för detta kommer bli en bra helg!
Vill du vara med och sjunga med oss eller vill du veta mer om vår kör? Kontakta vår körledare Lena Sundbaum på: lena.sundbaum@gmail.com.


