Köksrenoveringen är klar

Observera

Denna text publicerades första gången den 8 maj, 2021. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Vårt nya kök är nu klart! Vi längtar att få börja använda det; att få fika tillsammans, Taco-kvällar och härliga stunder runt borden i storstugan! Så snart det är ”normala tider” igen så är alla välkomna att vara med och trivas tillsammans runt fikaborden. Köksprojektet har kunnat genomföras tack vare ett fantastiskt arbete av frivilliga. Ett stort TACK!!!  Vi vill också tacka de olika företag och hantverkare som alla gjort stora insatser för ett bra slutresultat.

I samband med renoveringen har storstugan försetts med ljudabsorberande plattor i taket som kommer att medverka till en skönare och mer dämpad ljudnivå.

Ett ”städrum” har också tillkommit i samband med köksprojektet.