Dan Ådahl 17-18/9

Dan Ådahl har jobbat som lärare i 25 år, men de sista 20 åren av yrkeslivet bytte han inriktning radikalt, och blev konsult med processkartläggning och verksamhetsutveckling som huvuduppgift. Efter en stroke 2013 bestämde sig Dan ännu en gång för att byta inriktning radikalt.
Den här gången gällde det hans eget liv.
Dan insåg nämligen att han var alkoholist och att han behövde hjälp. Genom Valet i Göteborg och 12-stegsprogrammet fick han äntligen lära sig hur man kan leva som nykter.
Dan tar alla tillfällen i akt att berätta om sin nya livsinriktning sedan 8 år och han besöker ofta kyrkor och och andra forum för att dela med sig av sin livsberättelse i tal och sång under rubriken:
”Det finaste du kan ge till Gud är det fulaste du har”

Helgen den 17-18 september gästar han oss med följande samlingar: