Välkommen Inga-Lill

Observera

Denna text publicerades första gången den 29 oktober, 2017. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Sedan en tid tillbaka så jobbar nu Inga-Lill som diakon i Håstenskyrkan. Hon kommer att finnas hos oss under tiden som vår pastor Kajsa Werling är på sin föräldraledighet. Vill du veta mer om Inga-Lill? 

Hej!
Jag heter Inga-Lill Ramnefors och vikarierar sedan oktober i år som diakon i Håstenskyrkan, under Kajsa Werlings föräldraledighet.
Jag är 62 år, blev klar med diakonutbildningen i juni i år och blir ordinerad på kyrkokonferensen 2018. Innan jag började läsa till diakon jobbade jag som vårdplaneringssjuksköterska i Kungälv och bodde då i Rannebergen i norra Angered. Sedan ett år tillbaka bor jag och min man Mats i en 2-rumslägenhet i centrala Alingsås och vi har också ett torp utanför Gällstad. Familjen består även av två utflugna barn, Daniel som bor i Göteborg och Sara som bor i Helsingborg. Jag är medlem i Rosa huset, Equmeniakyrkan i Lövgärdet, Angered, sedan starten i början av 1980-talet men nu skall det bli roligt att få jobba hos er här i Håstenskyrkan och jag känner mig verkligen välkommen. Möten med människor i olika åldrar, både på tu man hand och tillsammans med flera, gärna i någon form av måltidsgemenskap ligger mig varmt om hjärtat. Det kommer ni säkert snart att märka. Jag arbetar 60% och finns på plats i kyrkan onsdagar och torsdagar samt vissa söndagar. En dag i veckan, i nuläget tisdagar, arbetar jag hemifrån.
Välkommen att kontakta mig på mobil: 0703 – 751619
eller på mail: info@hastenskyrkan.se