Andra adventsgudstjänst

Hej alla!
Hoppas ni mår bra och har en fin advent. Imorgon, den 6 december på andra advent, skulle vi haft en gemensam gudstjänst med Värö i Håstenskyrkan. Istället får ni här en andakt från Gunhild Ringberg. Inger Strömberg har spelat in den och medverkar även med musik på videon. Den avslutande bilden tillhör Gunhild.


Klicka på länken nedan så kommer ni till Ingers YouTube-konto och kan se videon. Den går också att hitta här via hemsidan eller på YouTube direkt. Sök då på Inger Strömberg.


Andakt i andra advent med Gunhild Ringberg 2020 – YouTube


Jag vill också berätta att även om det inte är någon verksamhet i kyrkan så är det saker på gång. Serveringsrummet målas och renoveras innan de nya ”akustikplattorna” levereras. Målningsarbetet är snart avslutat och vi vill tacka alla dem som hjälpt till med arbetet. I onsdags var det Ann-Christin och Karl-Axel Fhager som målade.


En fortsatt fin advent önskar:
Inga-Lill och Kajsa