Påskhälsning

Nu är påsken här och vi tillbringar dem med Jesus, hans sista dagar i livet. På skärtorsdagen får vi läsa i evangelierna om när Jesus delar bröd och vin med sina lärjungar och instiftar nattvarden. Men också när han blir förrådd av Judas. På Långfredagen får vi återuppleva Jesus svåra väg till korsfästelse och död i en gemensam andakt tillsammans med församlingen i Värö. Till sist får vi på Påskdagen gemensamt med Värö fira Jesus uppståndelse från de döda i Håstenskyrkan. Vi får förundras tillsammans med kvinnorna över den tomma graven och gå i solen med den levande Jesus.
Välkomna att ta del av påskbudskapet i våra digitala sändningar. Så får vi be och hoppas att pandemin skall avta så att vi snart skall kunna ses och fira gudstjänst i kyrkan igen.


Här är länken till Långfredagens andakt:
https://youtu.be/xfSmrwjdNUE

Här är länken till Påskdagens gudstjänst:
https://youtu.be/SafrX4bsRfI


Allt Gott till er alla och en Glad Påsk önskar Håstenskyrkan genom:
Inga-Lill Ramnefors diakon Inger Strömberg ordförande