Var fjortonde dag, 29:e juni

Observera

Denna text publicerades första gången den 1 juli, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

”Var fjortonde dag” –  Alvesta/Moheda missionsförsamlingar, Equmeniakyrkan Alvesta-Moheda

”Equmeniakyrkan Alvesta-Moheda vill vara en öppen kyrka för hela livet. Nära Gud och nära världen.”

Just nu behövs HJÄLP

+ DU som är kvällspigg och kan vara med i vårt kyrktält på lördagen den 25/8 under Mohedadagarna. Några timmar mellan ca 19-24 ska vi försöka finnas ”nära världen” på ett konkret sätt. Någon som kan baka bullar är också välkommen att bidra med detta. Anmäl dig till Jonas – 0730302853.

+ ATT lämna en gåva till församlingens arbete trots sommar och semester. Våra vanliga bankgiron och swichnummer fungerar som vanligt även om församlingarna går samman.

Påminnelse om gudstjänst och samlingar.
 • 1/7 kl. 10.00 Gemensam gudstjänst i Pingstkyrkan Alvesta
 • 8/7 kl. 10.00 Gudstjänst i Moheda. Violet Andersson
 • 22/7 kl. 10.00 Gudstjänst i Alvesta. Bertil Widén. 18.00 Sång vid fontänen Moheda
 • 29/7 kl. 10.00 Gudstjänst i Filadelfia, Moheda
 • 5/8 kl. 10.00 Gudstjänst Alvesta. Monica Wickford
 • 12/8 kl. 17.00 Nattvardsgudstjänst, Moheda. Violet Andersson
Equmeniakyrkan / Region Öst
 • Almedalsveckan 1-8/7 –  Equmeniakyrkan ordnar samlingar under temat ”Vilken värld vill du leva i”
 • Tonårsläger på Strandgården 30/7-4/8 och Klintagården 31/7-5/8
 • Vårgårda möte, Partiledarutfrågning med bl.a. Britta Hermansson
 • Redo att leda – Ekumenisk scoutledarhelg Mullsjö, Nyhem 31/8-2/9
 • Upptakt för Regionsfest 20/9 Växjö ”En kyrka för alla”
 • Regionsstämma och fest 13/10 Nässjö
 • Scoutlägret ”PRISMA – equmenias nationella scoutläger 21-27/7 2019 utanför Söderhamn
Hjortsbergagården
 • 27/10 Sångdag med Dan-Ingen Olsson. 17.00 Sånggudstjänst och därefter räkfrossa
 • 7/12 Ledarjulbord
 Se även

Ny hemsida https://equmeniakyrkan.se/alvesta-moheda – under uppbyggnad!

https://equmeniakyrkan.se/regionost/, https://equmeniakyrkan.se/, https://hjortsbergagarden.se

 

TILLSAMMANSDAG 30/9!

Vi har planerat vår stora dag på Hjortsbergagården den 30/9 då vi ska ha en toppendag av Gudsnärhet, gemenskap och glädje! Alla som vill är välkomna med det blir bibelstudium, sång, kort vandring runt gården, praktiska aktiviteter, tårtkalas, TRE SLAGET och Markusmässa. Detta kan Du inte missa. Det är vår nya församling som firar för alla åldrar. Om du inte bokat in dagen så gör det. Vi äter naturligtvis lunch ihop också. Mer information i augusti!

Förundran

Förundran är ett ord som inte förekommer så ofta i Bibeln men förhoppningsvis är det mer vanligt i predikningar och livsberättelser. En av de fem gånger som vi kan läsa ordet är i Apg.3 när mannen vid sköna porten blivit botad. Silver och guld hade inte lärjungarna men de hade en mäktig Skapare vid sin sida och när de visade detta greps många av förundran. Hoppas Du och jag kan förundras över att Gud är stor och mäktig. Vi kanske inte är med om stora under men de små undren som vi får glädjas åt i vardagen är nog att leva av. I det dagliga samtalet med vår Skapare får vi nämna, lämna och förundras! Glöm inte den möjligheten i sommar!

Vi ses!  Violet