Var fjortonde dag, 10 augusti 2018

Observera

Denna text publicerades första gången den 18 augusti, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

”Equmeniakyrkan Alvesta-Moheda vill vara en öppen kyrka för hela livet. Nära Gud och nära världen.”

Just nu behövs HJÄLP:

+ After week, premiär i Moheda. Har kört ihop sig lite för mig, kan någon hjälpa till?

+ DU som är kvällspigg och kan vara med i vårt kyrktält på lördagen den 25/8 under Mohedadagarna. Några timmar mellan ca 19-24 ska vi försöka finnas ”nära världen” på ett konkret sätt. Någon som kan baka bullar är också välkommen att bidra med detta. Anmäl dig till Jonas -0730302853.

Påminnelse om gudstjänst och samlingar

12/8 kl. 17.00 Nattvardsgudstjänst, Moheda. Violet Andersson ”Tro och liv”
Texter för sönd: GT: Jes 2:12−17 EP: Rom 3:21−28 EV: Luk 18:9−14 PS: Ps 143:6−10
19/8 kl. 10.00 Gudstjänst Moheda (OBS!) Bertil Widén ”Friheten i Kristus”
Texter för sönd: GT: 2 Mos 4:10−17 EP: 2 Kor 3:4−8 GT EV: Mark 7:31−37 PS: 145:13−18
24/8 kl.18.00 After week, Moheda. Anmäl till Violet senast torsdag.
26/8 kl. 14.00 Gemensam sånggudstjänst i Hagaparken

Equmenia / SMU / Puls

23/8 Mohedadagarna – Barnens kväll
25/8 Mohedadagarna – Våffelbak
28/8 Ledarkväll med Johan Einarsson
4/9 Scoutstart Hjortsberga och den 6/9 Scoutstart Alvesta och scoutstart Moheda

TILLSAMMANSDAG 30/9!

Vi har planerat vår stora dag på Hjortsbergagården den 30/9 då vi ska ha en toppendag av Gudsnärhet, gemenskap och glädje! Alla som vill är välkomna med, det blir bibelstudium, sång, kort bibelvandring runt gården, praktiska aktiviteter, tårtkalas, TRE SLAGET och Markusmässa. Detta kan Du inte missa. Det är vår nya församling som firar tillsammans för alla åldrar. Om du inte bokat in dagen så gör det. Vi äter naturligtvis lunch ihop också. Mer information i augusti!

 

Se även vår nya hemsida https://equmeniakyrkan.se/alvesta-moheda/ – som är under uppbyggnad! Vi finns också på Facebook, https://www.facebook.com/equmeniakyrkanalvestamoheda/

och i Smålands-Postens predikoturer. Vi samarbetar med studieförbundet .

Equmeniakyrkan / Region Öst

Vårgårda möte –  Partiledarutfrågning med bl.a. Britta Hermansson. Finns på youtube i efterhand under rubriken, Vårgårda möte. Direktsändningar på  https://equmeniakyrkan.se/vargardamote/

Redo att leda – Ekumenisk scoutledarhelg Mullsjö, Nyhem 31/8-2/9
Upptakt för Regionsfest 20/9 Växjö ”En kyrka för alla”
Regionsstämma och fest 13/10 Nässjö
Riksstämma equmenia, Linköping 23-25 nov. 2018
Scoutlägret ”PRISMA – equmenias nationella scoutläger 21-27/7 2019 utanför Söderhamn

Hjortsbergagården

27/10 Sångdag med Dan-Ingen Olsson. 17.00 Sånggudstjänst och därefter räkfrossa
7/12 Ledarjulbord

https://equmeniakyrkan.se/regionost/, https://equmeniakyrkan.se/, https://hjortsbergagarden.se

 

Ödmjukhet känns som ett ord vi behöver i våra liv. Om man slår upp ordspråk omkring ordet så får man veta, 1) den som är ödmjuk vet inte om det, 2) ödmjukhet är den enda verkliga visheten att använda oss av, för att förbereda våra sinnen på alla tänkbara förändringar i livet och 3) ödmjukhet är stolthet i Gud. I evangelierna nämns ordet en gång och det är när Jesus rider in i Jerusalem, Matt 21:5, ordet används i ett citat från Sakarja och handlar om Jesus. Ödmjukheten själv, vilken förebild vi har eller som du yngre uttrycker det WWJD!

 Vi ses!  Violet