Var med och be den 22/11

Flera ledare från olika kristna samfund i Sverige har gått samman och uppmanat att kommande söndag, den 22 november, ska utlysas som en nationell bönedag för coronapandemin. Om du klickar dig in på https://www.nationellbonedag.com/ kan du läsa mer om initiativet och vilka som ligger bakom det. Nu när vi avråds att samlas, kan vi ändå, var och en där vi befinner oss stå i bönens tjänst som är bland det viktigaste vi kan ägna oss åt.

Här i Leksand finns det möjlighet att mellan kl:16.00-17.00 delta i ett digitalt bönemöte mellan olika församlingar på orten. Använd dig av Zoom-länken här under om du vill ansluta dig till den samlingen. Ett gott sätt att få lite ansikten och röster på andra människor som är med och ber denna dag och en form av gemenskap mitt i allt.

Denna zoom-länk går endast att använda söndagen den 22 november mellan 16.00-17.00. Var med hela timmen eller kom och gå som du önskar.
https://zoom.us/j/97565721351?pwd=VW9VSWNvR3NFVjNQdDYxNGliNEk3Zz09

/Hälsningar Therese, pastor i Sammilsdalkyrkan