22 december

Observera

Denna text publicerades första gången den 22 december, 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

  Medicin i coronatider: Det påstås att sång och musik har betydelse för vårt inre välbefinnande. Hur mycket det hjälper i coronatider vet jag inte, men många av oss är beroende av ett dagligt intag av viktiga tabletter för läkedom och välbefinnande. För att nu  inte tala om den intensiva jakten på ett verksamt vaccin som vi hoppas skall sätta stopp för pandemins förödande härjningar.

För vårt inre lugn och harmoni rekommenderar jag en välgörande strof att nynna på: ”En liten stund med Jesus, o vad den jämnar allt. Och ger åt hela livet en ny och ljus gestalt…” (Garanterat utan biverkningar.)

Georg i Laknäs

Den här sången är så älskad och har spelats in av många olika personer och även av en kör där som var och en gör sin tolkning

Min förhoppning är att du finner någon som du känner passar för dig.

En liten stund med Jesus..