Bönevecka för kristen enhet.

Observera

Denna text publicerades första gången den 18 januari, 2021. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

I dag börjar den ekumeniska böneveckan för kristen enhet. Här på vår hemsida kan du för varje dag ta del av de olika dagarnas teman, bibeltexter och psalmförslag. Vill du ta del av hela materialet kan du göra det på Sveriges kristna råds hemsida: https://www.skr.org/vart-arbete/boneveckan/material/

På onsdag kväll kommer det ges möjlighet för den som har en dator i någon form, att vara med i en digital bönesamling kl:19.00 på zoom tillsammans med människor från våra olika församlingar i Leksand. Länken läggs ut under onsdagen. På söndag kan du ta del av en inspelad ekumenisk andakt från Leksands kyrka.

Måndag 18 januari:
Tema dag 1:
Kallade av Gud
”Ni har inte utvalt mig, utan jag har utvalt er”
(Johannesevangeliet 15:16a)

Läsning:
1 Mosebok 12:1–4 Abrahams kallelse
Johannesevangeliet 1:35–51 De första lärjungarna kallas

Förslag till psalmer:
228:1–3 I tro under himmelens skyar
288 Gud, från ditt hus


Här kan du höra Karin Wiborn berätta mer om årets bönevecka: