Bön- och offerdagen med gäst Sayuri Kikuchi.

Det är söndag och bön- och offerdag till pastors- och diakonutbildningarna i Equmeniakyrkan. Nu när vi inte kan samla hela församlingen ”som vanligt” får vi ta del av besöken av pastors- och diakonkandidater den digitala vägen. Sammilsdalkyrkan gästas av Sayuri Kikuchi, pastorskandidat, och här nedanför kan du ta del av en presentation av henne och vad bön- och offerdagen handlar om.

Vi har också glädjen att få ta del av en predikan av Sayuri denna söndag som i kyrkoåret kallas för midfastosöndagen med temat ”Livets bröd”. Var med i lovsången på slutet, du finner texten under videon.

Lovsång:

Du är det levande vattnet
Det levande vattnet som släcker min törst
Du är det levande vattnet
Det levande vattnet som släcker min törst

Du är brödet från himlen
Brödet från himlen som mättar min själ
Du är brödet från himlen
Brödet från himlen som mättar min själ

Du är ljuset i mörkret
Ljuset i mörkret, vårt enda hopp
Du är ljuset i mörkret
Ljuset i mörkret, vårt enda hopp