En hoppfull kyrka för vår tid – men hur?

Längtar du efter något nytt? Hur kan vi vara en kyrka som gör skillnad? Gör tron skillnad i mitt liv? Gör församlingen skillnad i mitt liv? Jag vet inte vilka frågor du bär på, men jag ser fram emot den 19 mars då Niklas Piensoho besöker oss. Niklas är pastor och föreståndare för Filadelfiaförsamlingen i Stockholm, författare och en uppskattad talare med en förmåga att tala tro in i vår samtid. Han kommer och besöker oss för att ge oss en stor dos uppmuntran och tänkvärda ord i hur vi är kyrka/församling i tiden. Vi gör denna dag tillsammans med Rättviks missionsförsamling.

När? Lördag 19 mars – Kl:12.30 – Vi börjar med lunch! Vi slutar senast 17.30 så du hinner gå på hockey efteråt, jag lovar!

Var? Sammilsdalkyrkan, Leksand

Vad? God undervisning, mat och fika, chans till ny vänskap och en gudstjänst med fokus på förbön och lovsång. Dagen till ära har Leksands och Rättviks pastorer bildat ett lovsångsband. Vi har också en insamling till ett viktigt missionsprojekt som Niklas kommer att berätta mer om.


Söndag 20 mars har vi gemensam gudstjänst i Rättviks missionskyrka kl:11.00


Varmt Välkomna!   /Hälsningar Therese, pastor i Sammilsdalkyrkan