Café Handlaget

Observera

Denna text publicerades första gången den 22 november, 2015. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Torsdagar kl 15.00-17.00.

Café Handlaget  har öppet i kyrkans bottenvåning på torsdagar mellan 15.00 och 17.00. Välkommen till fikabordet!  Handlaget har  utvecklats till en mötesplats för människor som kommer till vår kommun från andra länder på flykt från krig, förföljelse eller fattigdom.  Här finns möjlighet att träna svenska i samtalet kring fikaborden och få hjälp med läxor eller att förstå och fylla i olika papper från myndigheter m m. Handlaget erbjuder förutom fika en gemenskap och ”hjälp till självhjälp”. Här finns möjlighet att få hjälp med det mesta. T ex kan Handlaget hjälpa äldre  med transport till vårdcentral/sjukhus eller sätta upp gardiner, hyllor, lampor m.m. till självkostnad.

Född i Sverige eller nyss kommit hit – kom förbi och fika! Ring gärna Sara o Mats Alfredsson 070-293 58 63, 070-743 35 40

Läs mer om Café Handlaget och läs mer i kalendern om kommande tillfällen.