Ekumenisk helg med Gustaf Henriksson

Välkommen på ekumenisk helg 17-18 okt med Gustaf Henriksson, Gustaf är född och uppvuxen i Ulricehamn, är pastor inom pingströrelsen, och arbetar nu i Ljungskile, samt är ansvarig för bibelskolan Mosaik. Det blir två bibelstudier under lördagen och gudstjänst i Equmeniakyrkan, Brunnsnäskyrkan, Pingstkyrkan och Ulricehamns kyrka på söndagen med gemensam predikan!

Lördagen 17 okt i Equmeniakyrkan

10:00: Gud och jag – om att personligen leva och ledas av Anden

16:00: Gud och vi – om att tillsammans vara kyrka i Andens vind. Bibelstudierna kommer också att livesändas via hemsidan.

Söndagen 18 okt 11.00, Ekumenisk Gudstjänst i Equmeniakyrkan. Peter Andersson m fl. Livesändning från Ulricehamns kyrka av predikan av Gustaf Henriksson till de olika kyrkorna. Tema; Andens frukt.