Var med på Bönekursen

Välkommen med på Alphas bönekurs. Åtta veckor med Vår Fader  –Herrens bön  som kommer att hjälpa dig att utveckla och fördjupa ditt böneliv. Enskilt och tillsammans med andra. Vi möts på nätet via google meet (du får länk hemskickad via mail). Varje avsnitt av Bönekursen är en timme långt och har följande upplägg:

  • Presentation av veckans tema samt bön med Peter pastorn.
  • Undervisningsvideo på veckans tema med Pete Grieg, grundare av bönerörelsen 24/7. Undervisningen är på engelska  med svensk text.
  • Samtal om videon utifrånfrågor i studieguiden där vi tillsammans funderar över temat med Peter som samtalsledare.
  • En praktisk böneövning på veckans tema som gruppen gör tillsammans

Vi  samlas framför skärmen tillsammans(!) på torsdagar kl 19 med start torsdagen 11 februari. Du anmäler dej till Peter pastorn via mail peter@equlricehamn.se eller på telefon 070-777 42 44. Har du frågor så hör av dej på samma!