Trotsa cykelansiktet!

Trotsa cykelansiktet! Stöd Diakonias vårkampanj!
I år gör vi ”cykelansiktet” till en protestsymbol mot alla absurda, orättvisa och orimliga begränsningar som kvinnor möter runt om i världen. Var med och samla in pengar. Det här kan du göra:• Utmana en vän att cykla så långt som möjligt under en viss tid (en vecka, en dag, en månad) och lova att betala xx kronor/kilometer som vederbörande cyklar.• Be andra att utmana dig att cykla enligt ovan.• Utmana dig själv att betala xx kronor/kilometer som du cyklar under kampanjtiden. • Gör en cykelutflykt, max 8 personer, med valfri deltagaravgift.• Gå tipspromenaden som finns uppsatt runt Betlehemskyrkan och lär dig mer om kvinnors situation i Bangladesh. Du kan ju utmana dig själv att betala 1 krona för varje rätt svar och 10 kronor för varje fel svar. • Hitta på egna roliga upptåg för att få in pengar till Diakonia. • Ge en valfri gåva till Diakonia utan att göra något av ovanstående. 100 kronor räcker till en cykellektion för 3 tjejer. Läs mer här eller på Diakonias hemsida