När trädgårdsarbetet drar igång – lämna inte grenarna på Planteringen

I mer än 70 år har församlingen arrangerat valborgsfiranden på Planteringen. Förra året bröts kedjan då Corona gav en maxgräns på 500 personer i offentliga samlingar. Idag känns blotta tanken på en folksamling i den storleken overklig… Utifrån smittläget som råder och med restriktioner som verkar hålla i sig har beslut fattats om att det inte blir något Valborgsfirande på Planteringen i år heller. ”Det är med sorg vi inser att vi inte kan planera för något firande” säger Planteringskommitténs ordförande Jonatan Bjelkengren. ”Detta får till följd att vi inte tar emot trädgårdsavfall till någon brasa heller.”

I vanliga fall kommer många Skarabergare och lämnar grenar till den stora brasan men då det inte blir något firande vill Equmeniakyrkan inte ha grenhögen. ”Att elda upp en brasa i den storleken som det brukar bli tar lång tid och kräver vaktande. Det arbetet kan vara roligt i samband med en stor folkfest, men inte annars” hälsar Jonatan. ”I år får folk helt enkelt hitta andra sätt att bli av med sina pinnar och fira Valborg. Men vi hoppas fortfarande på att kunna öppna upp Planteringen till sommaren när vaccinationerna kommit en bra bit på väg.”