One with them – bön med Open doors

Open doors arbetar världen över för att stötta förföljda kristna. Första onsdagen i månaden sänder de en bönesamling med information utifrån ett tema och tid för bön. Du kan följa samlingarna hemifrån via http://www.live.open-doors.se/ eller komma till Pingstkyrkan den 6/10 och Missionskyrkan den 1/12 och vara med och följa samlingen och be tillsammans där.

Temat för oktobers samling är Hopp för Syrien och Irak

Kristna i Irak och Syrien upplever fortfarande mycket allvarlig förföljelse, men på olika sätt. I Irak blir konvertiter ofta hårt pressade från sina muslimska familjer. I Syrien är det framför allt militanta islamister som förföljer kristna. Under bönemötet får vi möta bland annat ”Anwar” och Sana som berättar om ljusglimtarna och hoppet i deras vardag, och vi får veta vad vi konkret kan be för.