Ekumeniska böneveckan 18-25 januari 2022

Böneveckan för kristen enhet är årets mest uppmärksammade ekumeniska händelse i vårt land – kanske över hela vår värld. Var med och gör veckan till en manifestation för kristen enhet i Skara! Av olika orsaker så börjar vi redan 16 januari. Programmet för veckan hittar du längre ner på den här sidan.


Materialet för böneveckan 2022 har förberetts av Kyrkornas råd i Mellanöstern med bas i Beirut, Libanon. Temat de valt är ”En stjärna i öster – vi kommer för att tillbe Kristus” (Matt 2:2). I dessa svåra tider behöver vi mer än någonsin ett ljus som skiner i mörkret och de kristna vittnar om att detta ljus är uppenbarat i Jesus Kristus .
Välkommen att vara med!
Skara samkristna

Veckans program:
Söndag 16 januari – Skara domkyrka kl. 11.00 Ekumenisk högmässa
Gudstjänsten webbsänds via länkar på Skara pastorats hemsida: www.svenskakyrkan.se/skara Gudstjänsten kräver covidbevis.


Måndag 17 januari – Diakonihuset Planeten kl. 18.30 Bön Matt 2:6 Du Betlehem…är ingalunda ringast” Fastän små och utsatta, saknar vi ingenting.


Tisdag 18 januari – Missionskyrkan kl. 14.00 Bön – Matt 2:2 ”Var finns judarnas nyfödde kung?” Ödmjuka leder och bryter ner murar och bygger med kärlek.


Onsdag 19 januari – Betania kl. 18.30 Bön – Matt 2:9 ”Stjärnan som de hade sett gå upp gick före dem” Vägledd av en enda Herre.


Torsdag 20 januari – Skara domkyrka kl. 18.30 Kvällsmässa – Matt 2:11 ”De fann barnet och Maria, hans mor, och föll ner och hyllade honom” Samlade i tillbedjan omkring en enda Herre.


Fredag 21 januari – Pingstkyrkan kl. 19.00 Bönekväll – Matt 2:11 ”De öppnade sina kistor och räckte fram gåvor: guld och rökelse och myrra. De tog en annan väg hem till sitt land” Gemenskapens gåvor och bortom de bekanta vägarna som skiljer oss åt, mot Guds nya vägar.