Önskningar inför Julmarknaden 2019-11-23

Julmarknadsgran 2019

Hej alla scouter och föräldrar!

Nu är det snart jul igen och därmed är det dags för Ucklums equmeniascouters årliga JULMARKNAD.
Lördag 23 november i Missionskyrkan med start kl. 13:00.

Spårar- och upptäckarscouter träffas kl. 12:30 för förberedelser, äventyrare får särskild information separat. Vi vill att scouterna stannar minst till ca.16:00 (efter andakten), men gärna under auktionen också, liksom ni föräldrar förstås.

Under julmarknaden kommer scouterna att få hjälpa till med försäljningen och andakten.
equmeniascout har julmarknad varje år för att samla in pengar till verksamheten. Vi skänker alltid 25 % av behållningen till något välgörande ändamål som syftar till att förbättra tillvaron för barn runt om i världen. I år går vårt bidrag till ”Världens barn” genom Diakonia.

Nu behöver vi ER hjälp för att göra julmarknaden så bra som möjligt!
Vi behöver; bidrag i form av bakverk, bröd, sylt, saft och annat ätbart till vår handelsbod, samt alla former av hantverks- och slöjdarbeten. Kanske är just DU duktig på att sy, sticka, virka, måla, snickra, smyckestillverkning eller att binda kransar eller havrekärvar? Vi tar tacksamt emot alla era arbeten och idéer om saker till försäljning och lotterier!

Ditt bidrag kan du lämna i Missionskyrkan fredagen den 22 från kl. 18:00 till 21:00 eller julmarknadsdagen mellan kl. 12:00–13:00. Du som vill kan även komma och hjälpa till med förberedelser på fredagen från kl. 18:00 och under själva julmarknaden. Alla bidrag är välkomna och inget bidrag är för litet!

Har du några frågor? Kontakta Susanne tel. 0703-776 486 eller Samuel 0730–699 331.