Upprop inför equmeniascouternas Julmarknad

Hej alla scouter, föräldrar och vänner!

Nu är det snart jul igen och därmed är det dags för

Ucklums equmeniascouters årliga JULMARKNAD.

Lördag 20 november vid Ucklumskolans fotbollsplan kl. 14:00-16:00.

equmeniascout har julmarknad varje år för att samla in pengar till verksamheten. Vi skänker alltid 25 % av behållningen till något välgörande ändamål som syftar till att förbättra tillvaron för barn runt om i världen. I skrivande stund är gåvoprojekt för i år ännu inte beslutat.

Nu behöver vi ER hjälp för att göra julmarknaden så bra som möjligt!

Vi behöver; bidrag i form av bakverk, bröd, sylt, saft och annat ätbart till vår handelsbod, samt alla former av hantverks- och slöjdarbeten. Kanske är just DU duktig på att sy, sticka, virka, måla, snickra, smyckestillverkning eller att binda kransar eller havrekärvar? Vi tar tacksamt emot allt ni har att erbjuda oss!

Ditt bidrag kan du lämna i Missionskyrkan lördagen den 20 från kl. 09:00 till 12:00. Du som vill kan även komma och hjälpa till med förberedelser på fredagen från kl. 18:00 vid fotbollsplanen och under själva julmarknaden. Alla bidrag är välkomna och inget bidrag är för litet!

Har du några frågor? Kontakta Susanne tel. 0703-776 486 eller Samuel 0730–699 331

VI SES PÅ JULMARKNADEN!